Jméno pochází z řečtiny, složením pro-před a polis-město.

 Propolis je směs pryskyřic, éterických olejů a včelího vosku.  Má příjemnou vůni.

 

Jeho barva se různí, podle rozmanitosti okolí, rostlin pryskyřicodárných. Od žluté až po tmavě hnědou, barvu ovlivňuje i jeho stáří. Je sbírán z pupenů stromů jehličnanů, ale i dubů, bříz a jiných rostlin. Konzistenci upravují včely pomocí hltanových žláz. Pro širokou škálu možností nelze jednoznačně určit jeho přesné složení. 

 

propolisem upravený vnitřní prostor úlu

 

Včely ho sbírají za účelem desinfekce, jako stavební materiál. Upravují velikost česen, oček, utěsňují jim škvíry.  Dá se říci, že si s ním i vymalují úl.

 


propolisem zúžené očko

 

Při zvýšené teplotě se vypařují z takto upravených stěn úlů těkavé látky, které působí antibakteriálně.

Propolisem zúžené očko není překážkovou dráhou, ale ochranou před škůdci. Samozřejmě i včely mají své škůdce, například při vniknutí myši do prostoru úlu.

Včelám po zneškodnění agresora vzniká problém.  Nejsou schopny jej dostat z prostoru úlu ven kvůli jeho rozměrům a váze. I v takto svízelné situaci je pro ně řešením propolis, osvědčil se jako vhodná látka na balzamování.

Včelařem je úmyslně odebírán z úlů, ať už jen při pravidelném čistění nebo za pomocí speciálních přípravku určených ke sběru. Pro člověka má význam v kosmetice, zdravotnictví, potravinářství.

Závěrem snad jen říci to, že stejně jako med je vhodné nakupovat tuto surovinu od místního včelaře. U něj totiž máte nejen možnost kontroly kvality a původu, ale také vhodnosti složení, jelikož látky v propolisu jsou z vašeho přírodního prostředí daného lokalitou, na které je tělo zvyklé.

Za sebe mohu propolis doporučit jako tinkturu na kloktání. Díky svým antibakteriálním účinkům spolehlivě odstraní bolest v krku.