Na minulé členské schůzi v březnu jste byli seznámeni s výsledky rozboru zimní měli. Zároveň by jste byli informováni o tom, že v jednom vzorku těch včelařů, kteří si nechávají vyšetřit vzorek měli na výskyt moru včelího plodu, byl pozitivní nález spór a to řádově 1x102.

Byť je to nepříjemné zjištění s neblahými následky, jedná se o velmi malý výskyt spór. Našli se tací včelaři, kteří bez dalšího vyšetření si na dotyčného včelaře ukazovali prstem, kteří prvotní nález zveličovali do katastrofálních rozměrů.

Po tomto prvotním laboratorním zjištění následoval další odběr vzorku provedený okresní veterinární správou. Po odběru vzorku byl podezřelý úl spálen. Při dalším rozboru státním veterinárním ústavem nebyl výskyt spor prokázán. Z tohoto důvodu nebude veterinární správa přistupovat k dalším krokům, tzn. vyhlašování ohniska ani ochranného pásma.

Protože jak bylo vidět, o moru včelího plodu se více hovoří než ví, doporučuji vám si něco o moru včelího plodu přečíst http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/2018/01/Mor-vceliho-plodu-2018.pdf a zároveň si v příštím období nechat vyšetřit včelstva na výskyt včelího plodu. Obzvláště těm výše uvedeným, kteří si jsou tak jisti, že jim se to nemůže stát....