Fumigace
 
Provádí se v měsíci říjnu (od 15.10.) až listopadu při teplotách nad 10 °C a to dvakrát za sebou. Mezi prvním a druhým léčením by měla být min. 10-ti až 14-ti denní přestávka. Teplota je důležitá z toho důvodu, aby včely nebyly semknuty v chomáči, do kterého léčivo neproniká.
Před léčením si musíme připravit úl, abychom měli léčivo kam vložit.  Na toto je dobré myslet již před krmením, kdy odebereme poslední rámek (při teplé stavbě). Z vlastní zkušenosti se mi osvědčilo, pokud včelstvo přezimováváme ve dvounástavkovém úlu, odebrat poslední rámek i ze spodního nástavku z důvodu lepší cirkulace vzduchu v úlu. Tím se zamezení plesnivění posledních rámků v zimním období. Odebráním posledního rámku nám vznikne prostor pro vložení léčiva. Před samotným léčením musí být úl dobře utěsněn (česno ucpané vlhkým hadrem, očka uzavřena, na varroa dně očištěná podložka).
Připravíme si papírový pásek který proděravíme a  otvorem prostrčíme hřebík. Léčivo, přípravek Varidol 125 (léčivá látka Amitrazum 125 mg), nakape na papírový pásek do jeho horní části. Pro jednoprostorové úly (budečák, jedno nástavkový úl o rámkové míře 39 x 24 cm) nakapeme na pásek 2 kapky, pro dvounástavkový úl 39 x 24 cm nakapeme na pásek 3 až 4 kapky dle síly včelstva. Pro jinou rámkovou míru je třeba dávkování léčiva přepočítat.
 Papírový pásek na spodní straně zapálíme. Ten nesmí hořet, nýbrž doutnat. Nyní pásek připevníme doprostřed posledního  plástu hřebíkem tak, aby pásek byl uprostřed mezery mezi plástem a stěnou úlu. Úl rychle uzavřeme a takto uzavřený úl ponecháme nejméně ½ hodiny.
 
 Fumigaci lze rovněž provézt přípravkem MP 10 FUM 24 mg/ml (léčivá látka je Tau-fluvalinate - pyrethroid). Komě ošetření včelstev proti roztoči Varroa destructor toto léčivo hubí i včelomorku.
Aplikace: Na jedno včelstvo se použijí 2 kapky přípravku na papírový pásek. Obsedá-li včelstvo dva nástavky, na pásek nakapeme max. 4 kapky. Pro velmi slabá včelstva se použije 1 kapka. Postup léčení je shodný jako u použití Varidolu. 
 
 
Aerosol
 
Léčení aerosolem provádíme v naší organizaci jako třetí podzimní léčení v období listopadu až prosinci. Účinná látka se při tomto způsobu léčení aplikuje jemnou mlhovinou, která na rozdíl od fumigace proniká do zimního hroznu včel. Léčí se při teplotách až do -5 °C.
Léčivo se používá Varidol 125 nebo M-1 AER a jako nosič čistý aceton lékárenský. Do náplně 300 ml acetonu lékárenského se dává celá lahvička (5ml) přípravku Varidolu 125, nebo na stejné množství acetonu lékárenského 16 kapek přípravku M-1 AER.
K tomuto léčení je nutné následující přístrojové vybavení: vyvíječ aerosolu VAT a zdroj tlakového vzduchu dosahující tlak minimálně 350 kPa (3,5 atm) a vydatnosti minimálně 50 l/min.
 
 
Jarní nátěr včelího plodu s následnou fumigací
 
Aplikuje se v předjaří (březen až duben) po silném nálezu roztočů (více jak 3 roztoči na včelstvo) v zimní měli. Léčivo se používá M-1 AER v dávkování 5 kapek přípravku do 50 ml pitné vody. Tímto roztokem se natřou víčka plodových buněk. Roztok se nanáší na víčka dostatečně pečlivě. Po nátěru se víčka musí lesknout. Účinná látka proniká do buněk i mezi dospělé včely. Z hygienických důvodů je nátěr omezen na 10 dm2 plodu. Z tohoto důvodu se s léčením musí začít brzo na jaře, jakmile to dovolí počasí. Natírá-li se pozdě, plod nad 10 dm2 se musí vyřezat. Předávkování je škodlivé nejenom pro včely, ale zároveň může zanechat stopy ve vosku.
Po nátěru provedeme následnou fumigaci (viz fumigace).
  
 
Metodiku celoročního léčení dle VÚ v Dole naleznete  ZDE  a dále zde naleznete příbalové informace k registrovaným přípravkům pro tlumení varroázy.