Zápis z členské schůze ČSV Semily konané dne 01.04.2015 v restauraci "V pivovaru".
 
Přítomno:        23 členů
Váhy:               -1,9 kg / měsíc (hlásilo 7 členů)
 
Program:
 
1) Jarní léčení
Jarní léčení proběhlo u všech včelařů (ještě zbývá provézt u jednoho včelaře), kteří mají povinnost léčit na základě rozboru směsného vzorku měli a dále proběhlo přeléčení u nového včelaře, který neléčil včelstva na podzim.
 
2) Zájezd
Předseda Farský informoval o připravovaném zájezdu do včelařské farmy Pod Zvičinou spojený s návštevou ZOO Dvůr Králové. Náklady na autobus jsou cca 6000,-kč. Proto by bylo dobré propagovat zájezd nejen u rodinných příslušníků včelařů, ale i pro veřejnost. Zatím z přítomných na schůzi se přihlásilo cca 11 členů.
 
3) Diskuse k aktuálnímu včelaření
V březnu počasí včelám přálo. Jednak umožňovalo včelám jarní prolety a již začaly nosit pyl a začaly plodovat. V posledním týdnu března se prudce ochladilo, sněžilo a foukal silný, místy nárazový vítr. Je nutná kontrola na včelnici, jestli nedošlo k poškození ulů silným větrem.
 
Dostupná voda pro včely.
 
Přehazování nástavků - ano nebo ne?
Metoda je popsána v časopice Včelařství. Je důležité vystihnout dobu, kdy tento úkon provést s ohledem na sílu včelstva. U nástavkového včelaření, kde máme folii na stropě úlu, to poznáme pohledem. Včely v nástavcích zpravidla nejdřív obsedají horní nástavek. Pokud je v ulu dostatek plodu a mladých včel, vrchní a spodní nástavek mezi sebou prohodíme. Pozor pokud tento zákrok uděláme předčasně, můžeme včely při pozdějším rozvoji zbrzdit. Využívá se zde tentence včelstva plodovat vzhůru. Další zákrok budeme provádět až při rozkvětu třešní tzv.ptáčnic. Opět budeme přidávat celý nástavek v němž budou mezistěny a stavební rámek někde uprostřed. Jako první a poslední rámek vložíme do nástavku již vystavěné dílo. Tento nový nástavek vložíme mezi první a druhý, čímž opět rozdělíme plodové těleso. Silné včelstvo dokáže za několik dnů vystavit vložené mezistěny a matka je zaklade.
 
Další dotaz - co je lepší, teplá nebo studená stavba? Důležitejší je umístění česna.Což je důležité i při podzimním krmení včelstev, kdy je nutné česno potupně zakrývat, aby včely donesly zásoby na obě strany nástavku.
 
Dále umístění očka, zavírat na jaře očka v horních nástavcích- včely budou nuceny procházet česnem a spodním nástavkem.