info 2018 / 14

 

Přátelé včelaři a včelařky,

tyto internetové stránky byly spuštěny na vánoce v roce 2014 s tím, že jejich smyslem bude jednak podávání aktuálních informací (dotace, léčení, výsledky vyšetření...) a že se zde hlavně rozproudí debata za účelem výměny informací starých zkušených včelařů novým začínajícím včelařům.

Bohužel, nějaké debaty, příspěvků od ostatních včelařů jsem se nedočkal. A tak v rámci možností jste zde byli seznamování s aktuálním děním.

Spuštění stránek mě stálo spoustu času a úsilí, neb nejsem žádný zběhlý tvůrce internetových stránek a za vydatného přispění př. Andrleho bych tyto stránky vůbec nevytvořil.

Je mi líto pohřbít tyto stránky, ale čas otupil mé prvotní nadšení a již nadále nemám sil v tomto díle pokračovat. Nevím, nemám informace, kolik včelařů tyto stránky navštěvuje, jak moc jsou zde zveřejňované informace pro vás důležité.

Z uvedeného hledám někoho, kdo by měl zájem pokračovat ve vedení těchto stránek. Pokud se nikdo takový nenajde, tyto stránky skončí v listopadu s nezaplacením faktury za jejich umístění na vebu.

Případní zájemci pište na mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jan Šádek

info 2018 / 13

 

Přátelé včelaři, rok utekl jako voda a opět je zde období, kdy se podávají žádosti o dotace 1.D. Tiskopisy k žádosti o dotaci naleznete v časopise včelařství č. 8/2017. Své žádosti odevzdejte na schůzi 5. září která se koná tradičně v restauraci "V pivovaru" od 20 hod.

Spolu se žádostí o dotace můžete odevzdat Hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť pro Českomoravskou společnost chovatelů a.s., Hradištko. Toto hlášení bude odesláno za celou organizaci.

Žádosti o dotace sice můžete odevzdávat až do poslední chvíle do 15.9. ale již pouze na adrese jednatele, př. Jana Šádka vhozením do schránky (Letná III / 341, Semily).

Okresní organizace

Členění ZO ČSV okresu Semily

 

Organizace Územní rozsah organizace - seznam obcí e - mail
Horní Branná Horní Branná, Valteřice, Chyjice zohornibranna.vcelarstvi.cz
Jablonec nad Jizerou Jablonec nad Jizerou, Vysoké nad Jizerou, Buřany, Tříč, Sklenařice, Bratrouchov, Stromkovice, Blansko,Horní a Dolní Dušnice, Roprachtice Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jesenný Jesenný, Roztoky u Semil, Helkovice, Bozkov, Příkrý Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jilemnice Jilemnice, Hrabačov, Mříčná, Peřimov, Víchová nad Jizerou, Víchovská Lhota, Dolní+Horní Štěpanice, Benecko, Martinice, Mrklov, Křížlice, Mříčná, Mrklov, Vítkovice Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Libštát Libštát, Košťálov, Kundratice, Bělá u Staré Paky, Svojek, Tample Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Lomnice nad Popelkou Lomnice nad Popelkou, Bradlecká Lhota, Chlum pod Táborem, Košov, Ploužnice p. Táborem, Želechy, Nová Ves nad Popelkou, Rváčov, Pohoří u Stružince, Stružinec, Tuhaň, Syřenov, Žďár u Kumburku, Želechy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Loukov Háje nad Jizerou, Loukov, Horní Sytová, Dolní Sytová, Rybnice, Bystrá nad Jizerou Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Poniklá Poniklá, Jestřabí v Krkonoších, Roudnice, Přívlaka Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Rokytnice nad Jizerou Horní Rokytnice nad Jizerou, Dolní Rokytnice nad Jizerou, Františkov, Paseky nad Jizerou, Harrachov Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Rovensko pod Troskami Rovensko pod Troskami, Bítouchov u Veselé, Borek p.Tr., Doubravice, Hnanice, Holenice, Hrubá Skála, Kotelsko, Kozákov, Křečovice, Ktová, Lestkov, Liščí Kotce, Štěpánovice, Tatobity, Troskovice, Václaví,Veselá Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Roztoky - Kruh Roztoky u Jilemnice, Kruh, Tample Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Semily Semily, Benešov u Semil, Chuchelna, Slaná u Semil, Záhoří u Semil, Nedvězí, Bořkov, Pipice, Proseč, Záhoří, Lhota, Komárov, Smčí, Škodějov, Hořensko, Příkrý, Spálov, Čikvásky Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Studenec Studenec, Rovnáčov, Zálesní Lhota, Bukovina u Čisté, Čistá u Horek, Horka u Staré Paky, Nedaříž, Levínská Olešnice, Žďár u Staré Paky Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Turnov Turnov, Malý Rohozec, Ohrazenice, Přepeře, Mašov, Modřišice, Všeň, Olešnice, Kacanovy, Pohoř, Vyskeř, Mírová p.Kozákovem  (Dubecko, Hrachovice, Chutnovka, Kvítkovice, Sekerkovy Loučky, Stebno, Prackov, Smrčí, Vesec,  Bělá, Bukovina, Chloumek, Rohliny, Loktuše), Klokočí,  Rakousy,  Karlovice, Radvánovice, Roudný, Sedmihorky, Svatoňovice, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nařízení Státní veterinární správy

NAŘÍZENÍ STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanoveními § 54 odst. 2 písm. a) a § 131 a násl. vyhlášky č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, nařizuje k tlumení a zamezení šíření varroázy včel tato mimořádná veterinární opatření:

 

Čl. 1

Předjarní preventivní ošetření

Všem chovatelům včel se zakazuje přemísťování včel a včelstev do doby provedení předjarního preventivního ošetření podle Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2015, zveřejněné na internetových stránkách Státní veterinární správy a ve Věstníku Ministerstva zemědělství ČR pod č. j.: 72403/2014-MZE-17212 ze dne 12. listopadu 2014 (dále jen „MKZ“) pod kódem: ExM 310 Varroáza – O (předjarní preventivní ošetření).

 

Čl. 2

Letní preventivní ošetření

Všem chovatelům včel, kteří provedou letní preventivní ošetření podle MKZ pod kódem: ExM 320 Varroáza – O (letní preventivní ošetření) se nařizuje provést toto ošetření nejpozději do deseti dnů po posledním vytočení medu.

 

Čl. 3

Vyhodnocení extenzity varroázy

(1) Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy stanovuje k provedení ošetření včelstev na všech stanovištích podle MKZ pod kódem: ExM 310 Varroáza – O (předjarní preventivní ošetření) katastrální území všech obcí v okresech: Benešov, Beroun, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav, Nymburk, Praha-východ, Praha-západ, Příbram, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Strakonice, Tábor, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Plzeň-jih, Plzeň-sever, Rokycany, Tachov, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Děčín, Chomutov, Litoměřice, Louny, Žatec, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Česká Lípa, Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Břeclav, Znojmo, Karviná, Ostrava-město, Kroměříž a katastrální území všech městských částí hlavního města Prahy, s výjimkou stanovišť na těchto katastrálních územích, na kterých je výsledek vyšetření směsných vzorků veškeré zimní měli odevzdaných do 15. 2. 2015 nula samiček roztoče varroa destructor.

(2) Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy stanovuje k provedení ošetření včelstev na všech stanovištích podle MKZ pod kódem: ExM 320 Varroáza – O (letní preventivní ošetření) katastrální území všech obcí v okresech Kolín, Praha-východ, České Budějovice, Jindřichův Hradec, Prachatice, Strakonice, Tábor, Domažlice, Klatovy, Plzeň-jih, Plzeň-město, Tachov, Chomutov, Litoměřice, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Pardubice, Jihlava, Pelhřimov, Brno-město a katastrální území všech městských částí hlavního města Prahy.

 

Čl. 4

Podzimní preventivní ošetření

(1) Všem chovatelům včel se při odběrech směsných vzorků veškeré zimní měli podle MKZ pod kódem: EpM 300 VARROÁZA – VyLa (PV) zakazuje jakkoliv tyto vzorky upravovat. Povoluje se:

a) ze vzorku odstranit všechny mrtvé včely,

b) vzorek před odevzdáním vysušit.

(2) Všem chovatelům včel se při odběrech směsných vzorků veškeré zimní měli podle MKZ pod kódem: EpM 300 VARROÁZA – VyLa (PV) nařizuje předat tyto vzorky k vyšetření

a) státnímu veterinárnímu ústavu,

b) pracovišti místně příslušné krajské veterinární správy Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správy v Praze Státní veterinární správy nebo

c) laboratoři, které vydala Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy povolení k provádění laboratorní činnosti. V tomto případě je chovatel včel povinen předem informovat krajskou veterinární správu Státní veterinární správy nebo Městskou veterinární správu v Praze Státní veterinární správy.

 

Čl. 5

Sankce

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše:

a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu,

b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.

 

Čl. 6

Společná a závěrečná ustanovení

Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy.

 

V Praze dne 17.03.2015

 

Doc. MVDr. Milan Malena, Ph.D.
ústřední ředitel Státní veterinární správy 
 

Zajímavosti

Přátelé,

zde bychom Vám chtěli nabídnout zajímavosti

s včelařskou tematikou.

 

- termosolární úl ZDE

- chov včelích matek ZDE

- průlom ve včelaření ZDE

- o krasovčelaření s Jaroslavem Duškem (zde)

- bez medu to nejde ( :) )

- zde je první z nich. I když průvodní text je v angličtině, věřím, že obrázky hovoří za vše a není třeba tlumočníka (zde)

Životní jubilea

 

V roce 2018 oslaví významná životní jubilea tito včelaři z naší základní organizace:

Ladislav HUDSKÝ 60 let
Zina URBANOVÁ 65 let
Josef COUFAL 65 let
Bohumil NOVÁK 65 let
Jan HUBAŘ 65 let
Jiří ŠTĚRBA 70 let
Zbyněk LACINA 75 let
Stanislav VEDRAL 80 let
Stanislav HOŠEK 91 let
 

Všem jubilantům přejeme hodně zdraví, spokojenosti, životního optimismu a ať Vám Vaše včeličky přinášejí jenom samou radost.